fbpx
Bilgi için arayın
0 553 099 10 01

Menülerimiz

Osmanlı mutfağı, nargile ve diğerleri…

15.yüzyıldan sonra şekillenen ve Osmanlı saray mutfağı başta olmak üzere büyük bir imparatorluğun farklı kültürleri harmanlayarak oluşturduğu Osmanlı Mutfağı günümüze dek izini sürebileceğimiz bir yapı kazanmıştır. Özellikle kullanılan malzemenin tazeliğine ve pişirme tekniğine özen gösterilerek hazırlanan yiyeceklerin günümüzün koşullarında farklı bir boyut kazanarak, yine geleneksel ve modern arasındaki ince çizgi arasında denge kurabilen bir marka olarak yoluna devam eden 1453 Osmanlı, bu özelliğiyle sadece Türkiye’de değil yurtdışında da büyük ilgi görmeye devam etmektedir. Kullanılan malzemeden tutun da pişirme tekniklerine dek bölgesel farkları gözlemleyebileceğimiz, kültürün bir parçası haline gelen Osmanlı Mutfağı, lezzetini hüküm sürülen toprakların verimliliğine ve buna bağlı olarak yetişen ürününün kalitesinden almaktadır. Lezzetiyle birçok ülkeyi etkileyen bu mutfağın ana özelliklerini saray mutfağı üzerinden inceleyebiliyoruz.

Osmanlı’da saray mutfağının saray içerisinde kapladığı alandan önemine dair fikir sahibi olabiliyoruz. Aşçılardan tutun da padişahın yemeklerini tadan görevlilerin bulunduğu bin bir çeşit yemeğin her gün çıktığı, valide sultan ve haremin mutfağının ayrı olduğu bir yapı içerisinde kuşkusuz ki yüzyıllara dayanan bir bilgi birikimi ve çoklu kültüre bağlı olarak çeşitliliğin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzün mutfağını da şekillendiren bu yapıyı gelenekselliğinden ödün vermeden modern bir görünüm kazandıran 1453 Osmanlı ile Osmanlı Mutfağı kültürünü tadabilme olanağına sahip olabilmekteyiz.

Lezzetin ve sağlığın birleştiği Osmanlı mutfağı

Özellikle son yıllarda sağlıklı beslenmenin geleceğimiz için ne kadar önemli olduğuna dair birçok görüşle karşılaşıyorken Osmanlı Mutfağı bu duruma sağlıkla birlikte lezzet katarak yanıt verebilir bir durumdadır. O zamanlardan sağlıklı beslenmenin kıymetini bilerek, kullanılan malzemeleri ve pişirme tekniklerini bu duruma uygun biçimde hazırlayan yapı bugüne dek gelebilmeyi belki de bu özelliğine borçludur.

Günümüzde hem sağlıklı kalmak hem de lezzet anlayışınızdan ödün vermemek istiyorsanız, 1453 Osmanlı tam olarak aradığınız adres olabilir. Menüsünde sadece Osmanlı Mutfağı değil dünya mutfaklarının da en leziz seçkilerini bulabileceğiniz marka, Türkiye’nin hemen her bölgesindeki şubeleri ile lezzet severleri aynı çatı altında buluşturan bir konsepte sahip olmayı başararak, Franchise sektörünün de akışını değiştirmiştir.

 

Osmanlı Mutfağının en lezzetli yemeklerini farklı bir atmosfer ve modern bir sunum ile tatmak istiyorsanız, 1453 Osmanlı’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Franchise

Başvurusu

Tecrübenin getirmiş olduğu tüm avantajları sonuna dek kullanan 1453 Osmanlı, deneyimli operasyon ekibinin özverili çalışmaları sayesinde her şubesinde standart lezzeti yakaladığı gibi kalite konusunda asla ödün vermeden çalışmaktadır.