fbpx

Franchise Başvuru

kurulus-hikayemiz.jpg

Franchising Türleri Nelerdir?

02/04/2023

Franchising, franchisor ve franchisee’ın karşılıklı çıkarları doğrultusunda ve belli şartlar dahilinde işin yönetimi ve yürütülmesine ilişkin yapmış olduğu bir sözleşmedir.
Franchising türleri, yazarlar tarafından farklı sınıflandırmalara dahil edilmektedir. 
Franchising sistemine dahil olacak kişinin hangi franchising türünün kendine uygun olduğunu önceden bilmesi onun için avantaj sağlamaktadır.
Franchising türlerini niteliğine göre üç kategoride inceleyebiliriz.

  • Master Franchising
  • Ürün ve Marka Franchising
  • İşletme Sistemi Franchising

Master Franchising: Master franchise, Franchisor’ın bir bölge veya bir ülke için bir şirkete veya da bir kişiye kendi adına franchise verme yetkisini tanımasıdır. Franchisor kendi ülkesi dışındaki ülkelere franchise vermek ile uğraşmak yerine, o ülke için bir master franchisee bulur. Kendi ülkesi dışındaki ülkelere franchise verme yetkisini devreder.
Master franchising yalnız bir ülke değil birkaç ülkeyi de kapsayabilir.
Bu durumda franchise işlerini yürüten şirket veya kişi “master franchising” sıfatını kazanır.

Ürün ve Marka Franchising: Ürün ve marka franchise türünde başarısını ve ürün kalitesini ispat etmiş, ürününü geniş kitlelere tanıtmış bir marka sahibi olup başka firmalara veya kişilere ürününün satış hakkını ve marka hakkını kullanma imtiyazı verilmesidir.
Ürün veya marka kullanma imtiyazı alan şirket franchisor’ın sürekli gözetimi altında olacağını bilmelidir. Son yıllarda en çok büyüme gösteren franchising türü işletme franchisingdir.

İşletme Sistemi Franchising: İşletme sistemi franchising türü franchisor ve franchisee’ın ilişkisi sadece hizmet, ürün, marka ile sınırlı kalmayıp bir bütün olarak pazarlama stratejilerinin gelişmesi, planlanması, eğitim gibi destek faaliyetlerini kapsamaktadır.
Buradaki asıl amaç aynı kalite hizmet veya ürünün tüketiciye ulaşmasıdır.
Bu franchising türünde restoranlar, mağazalar ve oteller yer almaktadır

Eğer sizde hangi franchising türünün kendinize uygun olduğuna karar vermek 1453 Osmanlı Franchise ve bayilik şartları hakkında detaylı bilgi almak ve franchise uzmanlarımızla görüşerek birebir ücretsiz danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
[email protected]  üzerinden bize mail atabilir ya da iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. 
Aynı zamanda hızlı iletişim kurmak ve aklınızdaki tüm soruları cevaplandırmak için 0(555) 109 1453 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. 
 

Paylaş:
telefon whatsapp