fbpx

Franchise Başvuru

screen-shot-2022-09-09-at-09-26-21.png

Franchising'in Aşamaları Nelerdir?

02/04/2023

Bu yazımızda franchising sistemin uygulama aşamalarının nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi sahibi olacağız.
Öncelikle franchisor, franchise’a firmanın işleyişi ve yönetimi ilgili bilgi sahibi olması için bir dosya hazırlamalıdır. Bu dosyanın içeriğinde ana firma ile ilgili bilmesi gereken tüm bilgiler mevcuttur. Ve bu dosyanın içindeki bilgiler ikiye ayrılır, İlki mali bilgiler ikincisi kişisel bilgilerdir.
Bunun haricinde franchisor firma, franhcisee’ye 3 tane kitap verir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ana firmanın işleyişini anlatır.
  • Şirket içi işleyişi ve franchisee’ın uyması gereken kuralları anlatır.
  • Franchisee’ın mekanı nasıl işletmesi gerektiği hakkında bilmesi gereken tüm bilgileri içerir.

Bu aşamadan sonra franchisor ve franchisee birbirleri hakkında bilgi sahibi olmak için analiz yaparlar. Sonrasında franchisor ile franchisee görüşmelere başlar. 
İlk olarak bayinin hangi bölgede faaliyet göstereceği belirlenir. Belirlenen faaliyet bölgesi dikkate alınarak fizibilite çalışması yapılır. Bu fizibilite çalışmasının sonucu franchisee’ye sunulur ve franchisee için bir karar verme aşamasına geçilir. Franchisee’ın kararına bağlı olarak sözleşme imzalanır. Yapılan bu sözleşmenin içeriği tüm detaylar düşünülerek ve tüm hususları kapsayacak bir şekilde hazırlanır. 
Franchising sözleşmesinin imzalanması ile birlikte franchisee’nin ödemeleri de başlamaktadır. Ödeme planı firmadan firmaya değişiklik göstermektedir.
Bu aşamadan sonra franchisee için birim hazırlığı başlar. Bu hazırlık sürecinin içerisinde mağazanın dekorasyonu ve franchisee ile çalışacak olan kişilerin eğitimleri yer almaktadır.
Bazı franchsor’lar hazırlık sürecini üstlenir ve anahtar teslim bir şekilde yapılması gereken tüm hazırlıkları tamamlar. 
Franchisee için anahtar teslim hazırlığın en büyük avantajı ana firmanın maliyetleri minimize edecek şekilde hazırlık yapmasıdır. 
Tüm bu aşamalar gerçekleştikten sonra franchisee işe başlar. Bu süreçte franchisee’ın işleyişe daha rahat bir şekilde adapte olması için franchisor firmadan bir kişi franchisee’nin yanına bir süreliğine destek olarak gider. 
1453 Osmanlı Franchise ve bayilik şartları hakkında detaylı bilgi almak ve franchise uzmanlarımızla görüşerek birebir ücretsiz danışmanlık hizmeti almak için bize ulaşın.
[email protected]  üzerinden bize mail atabilir ya da iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. 
Aynı zamanda hızlı iletişim kurmak ve aklınızdaki tüm soruları cevaplandırmak için 555 109 14 53 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz. 

Paylaş:
telefon whatsapp